Konto oszczędnościowe dla dziecka – doskonały sposób na naukę gospodarowania budżetem

 Konto oszczędnościowe dla dziecka może mieć dwa znaczenia. Jedno podyktowane jest tym, że małoletni człowiek za pomocą tego produktu bankowego uczy się, jak gospodarować swoim budżetem. Drugie znaczenie konta jest takie, że rachunek oszczędnościowy może być produktem, na który rodzice lub opiekunowie wpłacają pieniądze, by zapewnić dziecku lepszy start w przyszłości. Reasumując, konto oszczędnościowe dla dziecka może być jego własnym kontem, lub kontem rodzica, który lokuje tam pieniądze np. po to, by zapewnić mu środki na naukę w kolejnym etapie jego życia.

 

 Konto oszczędnościowe jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli chodzi o oszczędzanie środków na zapewnienie dziecku przyszłości finansowej. Rodzic, który odpowiednio wcześnie zacznie gromadzić pieniądze na późniejsze wydatki swojej pociechy, w przyszłości nie będzie musiał się martwić o to, w jaki sposób sfinalizuje mu studia,lub czy będzie go stać na to, by kupić mu mieszkanie. Warto więc zatem zacząć oszczędzać jak najwcześniej, a rachunek oszczędnościowy jest idealnym do tego produktem. Oprocentowanie zbliżone do lokaty bankowej, elastyczność, jeśli chodzi o dostęp do konta, dowolne limity wpłat, to tylko kilka z pozytywnych aspektów, które mówią o tym, że konto oszczędnościowe warto posiadać i z niego korzystać.

 

 Rachunek oszczędnościowy może stanowić ważny element wiedzy, jaką zdobywa dziecko, które wkracza w świat finansów. Za pomocą tego produktu bankowego może nauczyć się wszystkiego o pieniądzach, o ich wartości, o dysponowaniu nimi. W umiejętny sposób będzie mógł gospodarować swoim budżetem, uczyć się oszczędzać, planować wydatki. Świat finansów jest trudny do okiełznania nawet dla dorosłych ludzi. Wniosek z tego taki, że warto się uczyć już od najmłodszych lat, jak w nim funkcjonować. Wiedza zdobyta na temat finansów w dzieciństwie zaowocuje korzyściami w wieku późniejszym. Jeśli wpoi się dziecku podstawowe zasady gospodarowania kapitałem, to stanie się ono świadomym konsumentem usług finansowych. W przyszłości będzie mu łatwiej odnaleźć się we wszystkim, co ma związek z finansami.

 

 Rodzice, którzy chcą uczyć swoje dziecko zarządzać budżetem, mogą mu w tym pomóc otwierając mu konto oszczędnościowe. Zgodnie z polskim kodeksem cywilnym dziecko, które ukończyło 13 lat, uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jest to dobry wiek na to, by zaznajomić małoletniego człowieka z wartością pieniądza i pokazać mu, w jaki sposób należy się nim posługiwać. Trzynastolatek może już mieć swoje konto oszczędnościowe, więc warto z tego skorzystać. Oczywiście dziecko ma tylko ograniczone prawa. Nad całością czuwają rodzice, bądź opiekunowie i to oni monitorują, w jaki sposób maluch radzi sobie w świecie finansów.

Redakcja

Dodaj komentarz